Kurumsal / Çok Yönlü Kültür Sanat Etkinliği / Hoca Ahmed Yesevî Projesi

Hoca Ahmed Yesevî Projesi

Türk İrfânının Pîri Hoca Ahmed Yesevî

2016-2017 yıllarının Hoca Ahmed Yesevî Yılı olarak ilan edilmesinin ardından gerçekleştirilen projeler arasında en kapsamlı faaliyet olma özelliğine sahip bu çok yönlü kültür-sanat etkinliğinin bünyesinde pek çok etap bulunmaktadır. Alanında uzman bir kadro ile hazırlanmış prestij bir kitap ile temellendirilen proje, Yesevîlik kültürünün izlerini aktaracak bir kurumsal kimlik üzerine şekillendirilmiştir. Oldukça ince elenip sık dokunmuş bir tasarımla okuyucuyu, bir kitap okumaktan öte adeta Hoca Ahmed Yesevî Türbesi'nin duvarları arasında dolaştıracak bu kitapta türbenin tezyinat detayları büyük bir titizlikle kullanılmıştır. Kitap çalışmasının içinde yer alan bir adet Audio CD'de ise, dünyanın çeşitli coğrafyalarında, farklı müzik kültürleri tarafından yorumlanmış Yesevî ilahileri bir araya getirilmiştir. Müzik Yönetmenliğini Çoşkun Karademir'in gerçekleştirdiği ve bestelerin Hasan Kiriş ve İrfan Gürdal tarafından tasarlandığı projede, bestelerin "ilk defa" bestelenmiş olmasının yanında bu çalışmaların Türk dünyasındaki farklı coğrafyalardan esinlenerek bir araya getirilmiş olması da albüme önemli bir ayrıcalık katmaktadır.

Hoca Ahmed Yesevî'nin hayatı, hikmetleri ve  öğretilerinin, Emin Olcay ve Cemalettin Tül'ün epik anlatımlarıyla işlendiği özel etkinlikte ise, müzik CD'sinin solistleri olan İrfan Gürdal ve İbrahim Suat Erbay Türk coğrafyasında bestelenmiş bu Yesevî ilahilerini ilk defa toplu olarak icra etmiştir.

Hoca Ahmed Yesevî'nin hikmetleriyle feyizlenme gayesiyle şekillenmiş olan bu çok yönlü proje, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş kitap ve CD çalışmalarından oldukça farklı bir muhteva ve tasarımla, en önemlisi de sahip olduğu kendine özgü özellikleriyle Ahmed Yesevî Yılı'na dair önemli bir hatıra olarak Türk kültür literatüründe yerini almıştır.  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin himayesinde organize edilen, genel sanat yönetmenliğini Murat Özer'in üstlendiği ve Kadimsanat Grubu tarafından hazırlanan proje, gerçekleştirilen akademik çalışmaların tanıtımı ve hazırlanan özel etkinlikle 3 Mart 2017 Cuma günü Kocaeli Süleyman Demirel Kültür Merkezinde izleyicilerle buluşmuştur. Program TRT avaz tarafından canlı olarak yayınlanmıştır.