Eyüp Sultan’da Muharrem Ayına Özel Anma Programı (sondakika.com)

    10 Kasım 2014 Pazartesi
Eyüp Sultan’da Muharrem Ayına Özel Anma Programı (sondakika.com)

Etkinliğe, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alibeyköy Cemevi Başkanı Hüseyin Güzelgül, Dernek yöneticileri, Güzeltepe Cemevi yöneticileri katıldı. Etkinlik sonrası Başkan Remzi Aydın ve Hüseyin Güzelgül birlikte katılımcılara aşure dağıttı.
Muharrem ayına özel düzenlenen 'Matem-i Huseyn' programında bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, "Musiki ve sunumlarla adeta tarihe ve Kerbelâ'ya yolculuk yaparak duygulu anlar yaşadık. Rabbim bu ümmete yeni Kerbelâlar, zulümler ve acılar yaşatmasın. Bu acı hepimizin ortak acısı... Kadimsanat Grubu'na titizlikle hazırladıkları bu dinleti için teşekkür ediyorum" dedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alibeyköy Cemevi Başkanı Hüseyin Güzelgül ve Güzeltepe Cemevi yöneticileri ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'a bu önemli günlerde kendilerini yalnız bırakmadığı ve acılarını paylaştıkları için teşekkür etti.
Muharrem ayının önemi üzerine farklı bir konsept belirleyen Kadimsanat Grubu, Eyüp Kültür Merkezi'ndeki programda, hicri ayın 61. Muharrem'inde Efendimiz Ehl-i Beyt'inin şehit edilmesini mersiye ve muharremiyeler okuyarak dinleyicilerle beraber yad etti. Etkinliğin her bölümünde Kerbelâ'nın ayrı bir konusu işlendi. Kerbelâ şehidleri anıldı. Musiki aralarında devam eden anlatılarda lanet okumanın iyi bir şey olmadığı belirtildi ve 'Yezid ehline lanet edeceğine Resûl'ün ehline salâd et' denildi. Fatıma annemize okunan mersiyelerden sonra Hz. Hasan ve Hüseyn'in doğumunu, hayatını, onların Peygamberimizle geçen hatıralarını ve şehit edilişini konu alan muharremiyelerle savaş sahneleri canlandırıldı. Hüseynî olmanın Allah'ın kulu ve elçisi Resul Muhammed Mustafa (SAV)'in yolundan gitmek olduğu belirtildi.
'Matem-i Hüseyn' etkinliği'ni izleyenler, hepimizin ortak acısı Kerbelâ olayını yeniden yaşadılar ve duygusal anlar yaşadılar, göz yaşlarını tutamayanlar oldu. Güzeltepe ve Alibeyköy Cemevi yöneticileri ve dernek üyeleri, dedeler, bu güzel program nedeniyle Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'a teşekkür ettiler.

Haber linki için tıklayınız.

HABER ARŞİVİ İÇİN TIKLAYINIZ